nummer
nummer 30 / 28-07-2010
  • Commentaren
  • Artikelen
  • In_de_wereld
  • Columns
  • Kunst_en_cultuur
  • Dichters_en_denkers
 

Stuur «Gedoogakkoord met PVV zaait tweespalt» door






3 + 1 = annuleer
28-07-2010
LeesPrint
Gedoogakkoord met PVV zaait tweespalt

Het is inmiddels bijna twee maanden geleden dat Nederland naar de stembus ging en zichzelf opzadelde met een verpulverd politiek landschap. Een grootste partij, de VVD, met het historisch lage aantal van 31 zetels. Een nummer twee, de PVDA, met slechts één zetel minder. Vervolgens twee partijen, PVV en CDA, met in de twintig zetels waarvan de eerste zich een groot winnaar mag noemen en de tweede met bijna een halvering van het zetelaantal de grootste verliezer is.

AUKJE VAN ROESSEL
Stuur

Dan nog eens drie partijen, SP, GroenLinks en D66, met respectievelijk vijftien en twee keer tien zetels. Dat alles aangevuld met drie partijen met vijf of minder zetels, ChristenUnie, sgp en de Partij voor de Dieren. Zo'n uitslag maakt het formeren van een kabinet er niet makkelijker op.
In de kabinetsformatie zijn inmiddels dan ook allerlei varianten de revue gepasseerd, waarvan sommige al twee keer, zoals Paars-plus of de middenvariant met VVD, PVDA en CDA. De eerste stuitte de tweede keer na ettelijke gesprekken op weerstand van VVD en PVDA, omdat ze het niet eens konden worden over het te bezuinigen bedrag, maar leed ook aan het imagoprobleem dat de VVD zou gaan regeren met drie linkse partijen, PVDA, d66 en GroenLinks. De PVV liet niet na dat beeld neer te zetten.
De tweede variant, drie middenpartijen, wijst de PVDA tot nu toe resoluut af, omdat er dan twee verliezers in het kabinet zouden zitten, want ook de PVDA verloor op 9 juni zetels. Ook de variant van VVD, PVV en CDA kwam al vóór de gesprekken van vorige week een keer langs, als eerste zelfs, maar de drie partijen kwamen niet eens samen aan tafel, omdat het CDA dat weigerde.
Is deze moeizame gang van zaken voldoende reden en dusdanig uniek om nu het groene licht te geven aan een minderheidskabinet van VVD en CDA, die samen 52 van de 150 zetels hebben, en daarom een gedoogakkoord sluiten met de PVV van Geert Wilders? Samen hebben deze drie partijen 76 zetels. Hoewel het de kleinst mogelijke meerderheid is, zou een gewoon meerderheidskabinet over rechts puur getalsmatig bekeken dus recht doen aan de verkiezingsuitslag. Maar daar zag menig CDA'er direct een bezwaar: zo'n kleine meerderheid is erg wankel.
De voornaamste reden echter voor het CDA om niet met de PVV te gaan regeren in een meerderheidskabinet is de manier waarop deze partij principes van de democratische rechtsstaat tart met haar standpunten over de kopvoddentax, etnische registratie en de strijd tegen de islam als kernpunt van het buitenlands beleid. Vooral de achterban worstelt daarmee.
Het CDA weigerde daarom de eerste keer in normale kabinetsonderhandelingen met de PVV te gaan marchanderen en een sociaal-economisch onderwerp uit te ruilen tegen een principe van de democratische rechtsstaat. Daarnaast speelde in de aarzeling om met de PVV in een kabinet te gaan, ook voor de VVD, de te verwachten onervarenheid van PVV-bestuurders een rol.
Als - niet onverwacht - ei van Columbus ligt nu de variant van een rechts minderheidskabinet met de gedoogsteun van de PVV op tafel. Het bezwaar van de kleine meerderheid geldt ineens niet meer. Belangrijker blijkt dat zo'n kabinet met gedoogsteun voorkomt dat onervaren bestuurders brokken kunnen maken, maar ook dat de kopvoddentax in formele onderhandelingen moet worden uitgeruild tegen bijvoorbeeld de verhoging van de aow-leeftijd, iets waar het CDA dus principieel bezwaar tegen maakte.
Maar hoe principieel is het om dan vervolgens officieel te gaan regeren zonder de PVV, maar wel degelijk met handen en voeten gebonden te zijn aan diezelfde PVV, via een op schrift gesteld gedoogakkoord? Dat laatste lijkt wel een soort niet-geheime side letter.
De PVV blijft ondertussen dezelfde partij waarvan het CDA een aantal opvattingen onacceptabel vond. Nog steeds is het de partij die een deel van de Nederlandse burgers als tweederangs neerzet, openlijk discrimineert en elke gewelduitbarsting in een probleemwijk direct toeschrijft aan Marokkaans straattuig. Kortom een partij die tweespalt zaait in de samenleving, iets waar democratische partijen als de VVD en het CDA zich tegen zouden moeten keren. Over zoiets als de hoogte van de pensioenleeftijd kun je afspreken dat je het niet met elkaar eens bent, maar over het zaaien van tweespalt kun je dat niet. Alle mooie woorden in de gezamenlijke verklaring over het accepteren van elkaars mening over de islam ten spijt, dat verschil van mening is verstrekkender en ingrijpender dan de op het oog academische vraag of de islam nu een religie is of een (politieke) ideologie.
ChristenUnie-senator Egbert Schuurman waarschuwde begin deze week openlijk voor wat een minderheidskabinet met gedoogsteun van de PVV kan betekenen. Hem parafraserend zullen VVD en CDA zich nu moeten afvragen of ze over tien jaar geen spijt zullen hebben, of dit voor de regeerbaarheid van Nederland echt de enige oplossing is, of hun verantwoordelijkheidsgevoel niet vraagt een andere afweging te maken.
De achterban van het CDA roert zich, althans een aantal oudere coryfeeën en leden met een Turkse of Marokkaanse achtergrond, maar of het gemor zal aangroeien tot een orkaan? Bij de VVD is het relatief stil. Een enkeling zoals oud-Kamervoorzitter Frans Weisglas tekent bezwaar aan, maar op de VVD-website is aan allerlei reacties af te lezen dat menig kiezer het juist prima vindt dat over rechts geregeerd gaat worden en dolblij dat de Paars-plus-variant van de baan is. Vooral de weerzin tegen de PVDA druipt er vanaf.
En de PVV? Die kent geen leden, die kunnen dus ook niet klagen. De PVV lacht in haar vuistje, wel veel invloed, maar geen echte verantwoordelijkheid en gewoon kunnen blijven schelden en tieren op Nederlanders met een moslimachtergrond.

Stuur

reacties op dit artikel
Willy Swinkels 03 aug 18:48

Vergeet daarbij niet dat Geert Wilders zijn energie kan stoppen in zijn fractie én het optuigen van de kieslijsten voor de staten verkiezigen. Me dunkt dat hij daaraan zijn handen vol heeft. De kans dat het CDA en VVD last krijgen van de PVV is daarom klein. Zij kunnen de rechtse sociale en economische agenda samen uitvoeren, dat is hun grote winst. Tot de statenverkiezigen voorzie ik dan ook geen problemen. Wat er daarna gebeurt weet niemand!

M Verdoorn 03 aug 20:20

Pijnlijk, omdat dit senario naar Deens voorbeeld nu precies is wat Wilders voor ogen had en heeft.

A. Goossens 03 aug 22:04

@M Verdoorn.

Deens voorbeeld? De Denen hebben geen Eerste Kamer, dus daar is een minderheidskabinet al een stuk minder bezwaarlijk omdat het niet perse in de Eerste Kamer ook een meerderheid hoeft te verwerven.

@Willy Swinkels. Hoe ziet u 18 miljard bezuinigen voor u zonder wetswijzigingen of nieuwe wetgeving? Hoe de voorgenomen wijzigingen in justitiele en immigratie wetgeving? Een Eerste Kamer met een minderheid aan VVD en CDA leden [35 van de 75 leden] en ontbrekende PVV vertegenwoordiging zal toch echt voor iedere wetswijziging moeten worden gewonnen door een of meer partijen mee te krijgen. De SGP heeft maar twee zetels, dus er zullen er nog wat meer moeten worden gewonnen. Lijkt me een hele uitdaging.

Milan van Opmeer 03 aug 22:33

Aangezien Marc Rutte en Maxime Verhagen nu geen mogelijkheid meer onbenut zullen laten om zich te verschuilen achter het noodzakelijke gedoog-akkoord is dit voor hem en hun partijen een uitgelezen kans om te doen wat men al tijden graag wil maar waar men zich openlijk niet voor durft uit te spreken:
.......vult u het hier allemaal maar in.....

Persoonlijk heb ik dan liever Frits Bolkenstein.

@Goossens
Op welke partij heeft u gestemd bij de laatste verkiezingen?

F. Jeman 03 aug 22:38

heeft de PVV de strijd tegen de islam als kernpunt van het buitenlands beleid? Ik dacht als kernpunt van binnenlands beleid.

B 03 aug 23:51

@ Milan van Opmeer

Daar zal A. Goossens geen eerlijk antwoord op geven gezien zijn bijdragen aan de div. weblogs.

phansen 04 aug 00:57

Die tweespalt was er allang. Nu is er alleen meer duidelijkheid. De VVD heeft eindelijk toegegeven eigenlijk ook PVV te zijn. Gezien de herkomst van Wilders niet verwonderlijk.
Het CDA, de Christen Democratische Achterbaksheidpartij, is zoals vanouds een windvaanpartij. Volstrekt principeloos, zolang ze maar aan de macht blijven.
En links??? Als vanouds intern verdeeld tot in het bot, Helaas, dat wordt nooit meer wat. Cohen, acteert- of is gewoon een ouwe kankeraar zonder veel charisma, net zoals Kok en Melkert.
Cohen moet weg. Hij zou de verkiezingen wel even gaan winnen. Maar de PvdA heeft juist DOOR Coen verloren.
Met zo iemand kan je geen oppositie voeren.

nap 04 aug 08:32

Kom op Aukje,door verkeerde zetten van Cohen doet links even niet meer mee.Eigen schuld.Ik begrijp best dat jij teleurgesteld bent hierin,jouw eigen politieke voorkeur is niet moeilijk te raden na lezing van dit artikel.Ik heb al eerder gesteld dat de media voor 90% links gekleurd is.Geeft niet Aukje,jij mag schrijven wat je wil,het staat in de grondwet ,vrijheid van meningsuiting in woord en geschrift.

Ricardo 04 aug 09:59

Tja, zelfs de majesteit gelooft het nog niet helemaal en overlegt nu eerst met haar vertrouwelingen voordat Opstelten informateur mag worden. Rutte maakte eigenlijk alles ondergeschikt aan de dwingende eis van tenminste 18 miljard bezuinigen in 4 jaar tijd. Hoe of met wie dit uitgevoerd wordt lijkt ondergeschikt. Een duidelijke keuze. Of hij straks hetzelfde, meer of minder biedt dan Balkenende 4 is nu nog een open vraag. Het gedrag van de zwijgende Rutte heeft iets van een boekhouder die zozeer focust dat diverse andere belangrijke zaken binnen 'het bedrijf' uit het oog verloren worden.

Mocht dit verstandshuwelijk met Wilders nu nog mislukken dan is alles anders en bestaat zelfs een kans dat Rutte alsnog buiten de boot valt. Al zie ik dan toch weer dat middenkabinet waarvan Cohen beweerde dat hij het niet ziet komen. Ik verwacht echter net iets meer dat we binnekort een rechts regeer- en gedoogaccoord tegemoet kunnen zien van een zwak kabinet dat de beide Kamers harder nodig heeft dan hen eigenlijk lief is.

Willy Swinkels 04 aug 10:24

@ Goossens

Het maken van wetgeving en het in de tweede kamer behandelen hiervan duurt enige tijd. De kans dat deze wetten in de huidige eerste kamer behandeld gaan worden is dan ook klein. Na de Statenverkiezingen wordt er middels getrapte verkiezingen een nieuwe, wellicht rechtsere, eerste kamer geïnstalleerd welke geen obstakel vormt voor de door u geschetste wetgeving.

De provinciële staten verkiezingen van volgend jaar zullen dus erg belangrijk zijn als de combinatie VVD/CDA gaat regeren.

wouter krijbolder 25 aug 14:03

na onze vakantie ben ik aan ontkenning gaan doen: dit kneuterland doet er niets toe in de orde der dingen, laat ze maar aanmodderen. hou ik me bezig met wereldeconomie, of, beter nog, cosmologie: wat doet dit geneuzel en gedraaikont op de vierkante mm er allemaal toe.

dus mag de PVV mee-regeren (zonder ministers)

dus heeft de VVD en het CDA een coup weten te plegen (en dat met medeweten van het PvdA)

dus is het weer herfst: ik ontken me er ook maar iets van aan te trekken, dat heb ik achter me gelaten. zelfs wat Geert Mak in de Vrij Nederland te melden had de shock van Duitse parlemetariërs over hoe de PVV zich in de Tweede Kamer gedroeg deed me weinig (niet zelf gelezen maar laten voorlezen!)

ik zeg: de groeten! ik zeg: schijt! ik vraag: politiek asiel!(volgend jaar, op vakantie in Hawaii;)

reageer op dit artikel



Vul bovenstaande woorden in het tekstveld hieronder in.
Als de woorden niet goed leesbaar zijn dan kan je er op klikken.
Je krijgt dan twee nieuwe woorden.
Gerelateerde_artikelen
Meest_gelezen