nummer
nummer 35 / 01-09-2010
  • Commentaren
  • Artikelen
  • In_de_wereld
  • Columns
  • Kunst_en_cultuur
  • Dichters_en_denkers
 

Stuur «Het Westen vervaagt» door






4 + 2 = annuleer
01-09-2010
LeesPrint
Het Westen vervaagt H.J.A. Hofland
Stuur

Zou Europa zich zelfstandig, zonder het bondgenootschap met de Verenigde Staten, kunnen handhaven? Absurde vraag. Sinds 1917, toen de Amerikanen in de Eerste Wereldoorlog werden betrokken, waardoor de Geallieerde overwinning onvermijdelijk werd, bestaat er een Amerikaans-Europese belangengemeenschap. Die heeft een historische en culturele grondslag. In tijden van grote nood groeit daaruit een politiek en militair bondgenootschap. Zo is het ook in 1941 na de Japanse aanval op Pearl Harbor gegaan, en in 1949, toen de Navo werd opgericht nadat een jaar tevoren door een communistische staatsgreep Tsjechoslowakije achter het IJzeren Gordijn was verdwenen. In veertig jaar Koude Oorlog heeft onder Amerikaanse leiding de democratie van het Westen bewezen in alle opzichten superieur te zijn aan het sovjetcommunisme. Het is binnenkort 21 jaar geleden dat de Berlijnse Muur viel. Amerika was de laatste supermacht, leider van de hele wereld, de hypermacht.
Hoe is het nu? Eerst nog een stukje recente  geschiedenis. Na de Koude Oorlog zijn we aan het zorgeloze decennium begonnen. Daarna kwamen al gauw de Joegoslavische burgeroorlogen. Onder de ogen van de West-Europeanen en het machteloze toezicht van de Verenigde Naties verloren daar zo'n tweehonderdduizend mensen het leven. Toen greep Amerika in, met bombardementen. 'This benign nation', zei minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright. We gingen weer over tot de zorgeloze orde van de dag.
Op 11 september 2001 kwam de volgende breuk in de geschiedenis. De aanval op de Twin Towers was een drama waardoor het hele Westen geschokt werd. Wij zijn allen Amerikanen, schreef Le Monde. Waarschijnlijk is die krant nooit zo veel geciteerd als met deze uitspraak. Voor de regering van George Bush maakte het geen verschil. Amerika ging zijn eigen weg, zonder de Franse kaaseters en al die andere lammelingen op het oude continent. Eerst werden de Taliban verslagen, toen was Saddam Hoessein aan de beurt en negen jaar later is de natie nog altijd verstrikt in twee uitzichtloze oorlogen en de rest van de problematiek in het Midden-Oosten. Dat is, stelt The Economist vast, het resultaat van de neoconservatieve droom, 'die beloofde dat Amerika iedere vijand kan intimideren en de verwachting wekte dat de hele wereld de Amerikaanse waarden zou aanvaarden'. In 2002 en 2003 was dit weekblad zelf harts- tochtelijk voorstander van de aanval op Irak.
Deze week draagt het omslagverhaal de titel After Iraq: The Limits of American Power. Het is een evaluatie van bijna twee jaar Obama, en de president komt er niet slecht van af. Hij heeft de diplomatie in ere hersteld, het nut van economische druk begrepen, het gevecht tegen al-Qaeda niet opgegeven, en dit alles ondanks de durende economische crisis en een publieke opinie die de oorlogen moe is, en waarvan een deel, godsdienstig rechts, zich fanatiek tegen hem heeft gekeerd. Al met al krijgt Obama van The Economist een redelijk goed cijfer.
Maar ondanks de geladen titel - de grenzen van de Amerikaanse macht - dringt het blad niet door tot de kern van het probleem. De afgelopen negen jaar is duidelijk geworden wat de Britse, in Amerika wonende historicus Paul Kennedy in zijn boek The Rise and Fall of the Great Powers (1986) heeft voorspeld. Steeds meer wijst erop dat de laatste supermacht begint te lijden aan dezelfde kwaal die andere grootmachten, van de Nederlandse Republiek in de Gouden Eeuw tot het Britse Imperium, noodlottig is geworden. De imperial overstretch, het aangaan van overzeese verplichtingen die door het moederland economisch, militair en psychisch niet meer kunnen worden gedragen.
De muren van de Navo vertonen scheuren. Al jaren geleden is duidelijk geworden dat de Europese bondgenoten niet meer bereid waren de Amerikanen te helpen bij hun uitzichtloze werk in Irak. Afghanistan begint nu daarbij te komen. Het bondgenootschap in zijn daadwerkelijke vorm brokkelt af. Obama doet zijn best het verval te stuiten, maar op alle denkbare manieren heeft hij het tij tegen. De economie die niet wil herstellen, China als opkomende supermacht, het probleem van Iran, en boven alles het terrorisme dat zich met alle historisch beproefde middelen niet laat verslaan. Strijdend op al deze fronten begint Amerika een supermacht te worden die wankelt op de rand van overstretch.
Zo komen we terug op het beproefde westelijk bondgenootschap. Wat kan Europa doen om de Amerikanen te helpen? Niets, vrees ik. In Brussel zetelt het centrum van de Europese macht, maar een Europa dat als politieke eenheid kan handelen bestaat nauwelijks. Over een grote Europese buitenlandse politiek wordt niet meer nagedacht. De publieke opinie in de grote lidstaten is verstrikt in ruzies over de immigratie. Terwijl Amerika de lasten van de overstretch torst, zijn de Europeanen aan het provincialiseren. Het oude westelijke bondgenootschap van een kwart eeuw geleden is feitelijk verdwenen.

Stuur

reacties op dit artikel
Maarten 02 sept 11:20

September 1939 - december 1941: VS deden niets.
Japan valt VS aan - VS verklaart Japan de oorlog - Duitsland verklaart VS de oorlog.

Dat zei ik indertijd ook tegen mijn leraar journalistiek, die de inval in Irak vergeleek met de bevrijding van Nederland 1945.

Misschien maar een opfris-segment geschiedenis toevoegen aan die heropvoedingscursus voor bejaarden?

A. Goossens 02 sept 11:53

Leuk artikel.

De Europeanen hebben echter al sinds WOII volledig geparasiteerd op de Amerikaanse defensiemacht. Na 1990 accelereerde dat nog eens, waardoor de Europese (NATO) legers autonoom nauwelijks meer iets voorstellen, los van de Britse en Franse A-macht. Neem Nederland zelf als voorbeeld. We kunnen geen twee divisies sterkte in het veld brengen, zelfs niet in geval van oorlog. Als Duitsland binnenkort als laatste grote natie de dienstplicht in sluimer brengt, zal het laatste grote Europese leger (m.u.v. het Turkse) tot werkelijk bedenkelijke proporties krimpen.

Hoewel de Amerikaanse inbreng vanaf eind 1917 in WOI nog wel eens wordt overdreven in de geschiedenisboeken (als ingrediënt van de overwinning), was ze toen al van belang inderdaad. In WOII had Frankrijk het grootste continentale leger, maar leunde het zwaar op het vermeend sterke Britse leger als het aankwam op de Europese politiek richting Duitsland. Tijdens WOII bleken de twee supernaties naast Duitsland volkomen van de kaart te vegen door het sterke Duitse leger. Het was vervolgens niet de VS die Duitsland op de knieën dwong, maar de Sovjet Unie, alhoewel de Koude Oorlog verbood dat als zodanig in de geschiedenisboeken te noteren. De Amerikaanse operatie in de Pacafic was echter wel een vrijwel geheel autonome overwinning op het machtige Japan. Nadien ontstond met name door de A-bom de wereldmacht bij de Amerikanen, maar de oorlog in Korea toonde reeds aan hoe snel het verval in het Amerikaanse leger was ingetreden. Het had weinig gescheeld of de A-bommen waren ingezet om een grote nederlaag af te kunnen wentelen.

De Amerikaanse supermacht was in feite broos. Ze is er vooral geweest bij aanvaarding door anderen. De macht van de Sovjet legers in de periode 1943-1945 was veel groter dan die van de Amerikanen. De Sovjets bezaten echter de A-bom niet. Het werpen van die bommen op Japan was de handtekening onder veel meer dan de Japanse capitulatie. Het manifesteerde de Amerikaanse supermacht. Maar die was vooral gegrondvest op de nucleaire macht, niet veel anders. En zelfs die werd lange tijd overschat.

Toen begin tachtiger jaren plotseling enkele Sovjet strategieën voor agressieve nucleaire oorlogvoering in Amerikaanse handen kwamen, schrok men zich in het Pentagon een hoedje. De Amerikaanse nucleaire strategie was gebaseerd op strategische middelen én op een acceleratiemodel waarbij pas ná een conventionele oorlog naar nucleaire oorlogsvoering zou worden geaccelereerd. De Sovjets bleken echter een strategie te hebben ontworpen op basis van een veelvoud aan tactische nucleaire wapens waarmee geheel Europa logistiek zou worden genuked, waarna 'opoffereenheden' de restanten zouden kunnen opvegen. De NATO had daar weinig tegen in kunnen brengen. Het was de aanleiding voor het beruchte NATO dubbelbesluit, wat zo zwaar werd bestreden door lieden als Mient Jan Faber en Lubbers, die niet dwars gezeten door enige kennis, zich lieten voorstaan op hun verzet. In feite was er met vuur gespeeld. De Amerikaanse macht had zwaar gewankeld, maar de verlichting in de SU voorkwam dat het tot een werkelijke oorlog was gekomen.

Het getolereerde Amerikaanse machtspel impliceert echter dat van een werkelijke Amerikaanse suprematie geen sprake was. In feite nooit tijdens de 20e eeuw. Voor WOII had Amerika nauwelijks een leger. Het had een grote vloot, maar nauwelijks een tank of soldaat. Gedurende WOII was er maar één leger dat, overigens mede dankzij initiële hulp uit de VS, uit kon groeien tot een werkelijk onstuitbare macht, het Sovjet leger. Nadien kregen de VS dus korte tijd de absolute macht, middels het nucleaire monopolie, maar zelfs dat voorkwam niet dat in Korea een flinke bloedneus werd opgelopen. In de jaren zestig en zeventig groeide de Sovjetmacht dusdanig dat van werkelijke Amerikaanse suprematie geen sprake meer was en nadien was er zelfs sprake van een Sovjet suprematie, zonder dat het westen zich dit realiseerde. Na de Koude Oorlog ontstond in feite pas een periode waarin de VS zich werkelijk als enige een wereldmacht konden noemen. De periode 1990-2001 zal later vast worden gekoesterd ...

Joep 07 sept 23:54

Hofland komt mij anti Amerikaans over.

reageer op dit artikel



Vul bovenstaande woorden in het tekstveld hieronder in.
Als de woorden niet goed leesbaar zijn dan kan je er op klikken.
Je krijgt dan twee nieuwe woorden.
Gerelateerde_artikelen
Meest_gelezen