nummer
nummer 6 / 08-02-2012   bestel
KlaversNext
meer klavers
 

Stuur «Rampen na de rampen» door






1 + 8 = annuleer
01-09-2010
LeesPrint
Rampen na de rampen Buitenland

In een uitzonderlijk uitgebreide en degelijke evaluatie van de noodhulp na de tsunami in 2004 concludeerde de Tsunami Evaluation Coalition (TEC) dat de internationale gemeenschap na een ramp telkens weer in groten getale neerstrijkt en vervolgens op een ongeorganiseerde en matig gecoördineerde manier hulp verstrekt, met een grote mate van verspilling en ineffectiviteit als gevolg. Noodhulp is arbitrair, de kwaliteit matig en lokale capaciteit wordt onderschat en onvoldoende gebruikt. De TEC schrijft eigenlijk met zoveel woorden: hou nou eens op met z'n allen achter rampen aan te lopen.

Yasha Lange beeld milo
Stuur

In de praktijk komt daar helaas weinig van terecht. Het begint bij het gebrek aan zelfreflectie van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO). Ze maken rapportages van de hulp, maar om het draagvlak niet te ondermijnen zijn die opmerkelijk positief. Om niet te zeggen onbetrouwbaar. Over de tsunami schrijven ze dat door de Nederlandse hulp 'drie miljoen mensen weer een dak boven hun hoofd hebben, in hun onderhoud kunnen voorzien, en konden genieten van gezondheidszorg, scholen, voedsel en schoon drinkwater'. Dat is nogal wat. Slechts in één zin wordt gezegd dat er 'lessen getrokken' zijn uit de 'knelpunten'.

Is dat zo, ten aanzien van Pakistan? Een grote ramp - miljoenen mensen dakloos, een gigantisch gebied onder water - beweegt de SHO logischerwijs tot actie. Het is hun bestaansrecht. Maar toch, de hulporganisaties zouden zich moeten afvragen wat ze werkelijk kunnen doen, gegeven de omstandigheden. Wat kan Kerk in Actie eigenlijk betekenen in Pakistan?

Ten eerste is de hulp een druppel op een gloeiende plaat. Pakistan krijgt nu al jaarlijks bijna tien miljard (!) dollar aan hulp, als trouwe bondgenoot tegen het fundamentalisme. Dat geld word afgeroomd, komt terecht bij de elite en wordt nauwelijks besteed aan scholen, gezondheidzorg of bescherming van de middenstand. Het merendeel gaat naar kernwapens en het leger (dertig procent erbij, het afgelopen jaar).

Ten tweede zou de les van de tsunami moeten zijn dat multilaterale organisaties voorrang hebben, bij dit soort rampen. De Wereldbank paste direct zevenhonderd miljoen aan leningen aan, gericht op herstel na de overstroming. De VN coördineert al 350 miljoen. De EU geeft zeventig miljoen. Wat moet die zestien miljoen verdeeld over tien SHO-deelnemers daaraan toevoegen, op een 'gecoördineerde' manier?

Tot slot is er de illusie van toegang en effectiviteit. Dat is in Indonesië na een tsunami al lastig, in Birma na een overstroming nog moeilijker, maar in het noorden en westen van Pakistan volstrekt onmogelijk. Het leger heeft er al geen gezag, Pakistaanse medewerkers van hulporganisaties riskeren hun leven, laat staan dat westerse hulpverleners er kunnen werken. De SHO kan het geld overboeken naar een lokale organisatie, maar moet het dan stellen zonder enig toezicht.

De SHO heeft statutair tot doel 'zoveel mogelijk steun en fondsen te werven'. Maar als de organisatie werkelijk lessen uit het verleden zou trekken en draagvlak in stand wil houden, dan moet vooraf worden afgewogen of het geld wel effectief kan worden besteed.

 

 

Stuur

reacties op dit artikel
A. Goossens 01 sept 12:00

Heerlijk verfrissend om een kort artikel te lezen dat één van de pijnpunten van deze noodhulp eens kritisch belicht. Kunnen veel Nederlanders en reaguurders alhier van leren.

Schreef het SHO niets over al het geld dat voor de organisaties zelf aan de strijkstok bleef hangen? De 7% afspraak geloof ik namelijk voor geen meter. Alleen al het gegeven dat Karimi in eerste instantie 555 niet opende voor Pakistan omdat de kosten hoger dan de baten zouden zijn, impliceert dat. Of wordt al die zendtijd en reclametijd gratis beschikbaar gesteld. Zou me dat niet kunnen voorstellen. Daarbij, dan zijn de kosten op de publieke zenders nog steeds gemeenschapsgeld.

nap 01 sept 12:25

Een van de reden dat mijn knip dicht blijft!

Milan van Opmeer 02 sept 21:14

Na een lange overweging heb ik uiteindelijk, na het lezen van dit artikel, besloten om mijn geweten niet te sussen en aldus toch maar niet de helft van mijn vermogen, zo'n 5 miljard euro, over te maken naar giro 555.

reageer op dit artikel



Vul bovenstaande woorden in het tekstveld hieronder in.
Als de woorden niet goed leesbaar zijn dan kan je er op klikken.
Je krijgt dan twee nieuwe woorden.