Oproep

Steeds weer blijkt mond-tot-mond-reclame een belangrijke factor bij het ontstaan van best sellers. Ter bestrijding van de ontlezing en omdat we er zelf geen genoeg van kunnen krijgen, roept De Groene Amsterdammer u daarom op nog vandaag een brief of e-mail aan uw adressenbestand te laten uitgaan met daarin een enthou siaste leestip.

Dus niet per se een nieuw boek, wel een boek dat nog verkrijgbaar is.

Graag ontvangen we een kopie (groene@groene.nl of postbus 53; 1000 AJ Amsterdam).

Oproep (II)

En onze eigen leestip?

Cloud Atlas van David Mitchell (Wolkenatlas, Querido): razend spannend, eigenzinnig en een boek dat je, telkens wanneer het je behaagt, verder meeneemt naar waar het juist helemaal niet zo leuk is.

Zie ook Graa Booms ma in De Groene Amsterdammer nummer 43 van 2004: «Revolutionair. David Mitchells Cloud Atlas Sextet klinkt als een klok die het einde der tijden én het begin van een nieuwe tijd tegelijkertijd wil aankondigen. Zes romans in één band, zes prachtige solo’s die elkaar onderbreken, aanvullen en becommentariëren, zes vertellingen uit verleden en heden en toekomst die een zee aan mogelijkheden opleveren.»

Bestsellers

Amazon

Amazon heeft lijstjes bekend gemaakt met de best verkochte boeken van 2004.

Engeland

  1. Harry Potter and The Half-Blood Prince – JK Rowling 2. You Are What You Eat – Gillian McKeith 3. The DaVinci Code

– Dan Brown

Duitsland

  1. Illuminati

– Dan Brown 2. Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod

– Bastian Sick 3. The DaVinci Code

– Dan Brown

Bestsellers

Amazon (II)

Canada 1. The DaVinci Code

– Dan Brown 2. Harry Potter and The Half-Blood Prince – JK Rowling 3. Angels and Demons – Dan Brown

Frankrijk

  1. Harry Potter and The Half-Blood Prince – JK Rowling 2. The DaVinci Code

– Dan Brown 3. Se faire obéir sans crier – Barbara Unell

Bestsellers

Amazon (III)

Amerika

  1. The Daily Show with Jon Stewart Presents America:

A Citizen’s Guide to Democracy Inaction

– Jon Stewart 2. Harry Potter and The Half-Blood Prince – JK Rowling 3. The DaVinci Code

– Dan Brown

Japan 1. Harry Potter and The Half-Blood Prince – JK Rowling 2. Job Guidance

for 13-Year-Olds

and All Triers

– Ryu Murakami 3. Another Winter Sonata – Kim,

Eun-Hee & Yoon,

Eun-Kyung

Pampus

Weer een nieuw literair tijdschrift aan de overvolle boom? Ja, maar nu een dat er

al twintig jaar had moeten zijn. Pampus publiceert viermaandelijks een selectie uit de middagen en avonden die de stichting Perdu de afgelopen maanden aan de Amsterdamse

Kloveniersburgwal organiseerde. In het eerste nummer (te koop bij Perdu of via pampus@windhoos.nl) onder meer afleveringen van Vers van het Mes (jonge dichters op weg naar het schavot), greguería’s en een Motet voor Drie Sprekers die door elkaar heen moeten praten. Spannend.

Populair

De Nederlandse Boekenweek werd over de hele wereld voorafgegaan door Wereld Boekendag. De BBC liet lezers de populairste boeken van het moment verkiezen. Lijstje:

  1. The DaVinci Code

– Dan Brown

  1. The Curious

Incident of The Dog

in The Night-Time

– Mark Haddon

  1. The Lovely Bones

– Alice Sebold

Poppycock Dat het in het Nederlands wemelt van de Amerikaanse uitdrukkingen, dat wil je niet weten. Maar zijn er omgekeerd ook Nederlandse woorden die in de VS een verschil maken? Zeker. De volgende tien woorden zijn overblijfselen uit de tijd dat New York nog Nieuw Amsterdam was: wafle, coleslaw, cookie, landscape, caboose, boss, snooping, spook, yankee en poppycock. Is dat alles wat er is? Zo schijnt het.

Uitgeven

Wie zegt er dat het slecht gaat met de uitgeverij? Crombie Jardine Publishing behaalde 46 procent winst in het eerste jaar. Toegegeven,

dit resultaat werd behaald met illustere titels als Shag Yourself Slim en Everything I Know About Men I Know From My Dog.

Locke

Een Engelse politiek-filosoof vond het niet moeilijk de basis van John Lockes denken weer te geven in een onderstaande rap.

Political power, wanna know the truth?

Get to the roots, man, get to the roots.

What’s it like without the state?

Freedom, freedom nothing to hate.

Who’s the pimp and who’s the whore?

Don’t talk to me til you learn the score!

Unless our maker says I’m first,

Me and you’s equals on this earth.

(via: www.crookedtimber.org)

Overleven

Akuu Ih-nak

Ke-ma’-in

(Are there traps?)

She-nu Noo-aa

El-al-gham el-maw-joo-deh

(What type of mines are there?)

Twee van de survival phrases uit de Iraq Culture Smart Card van het Pentagon

Wonder

Week 10

Op de reservebank

van het schrijversteam bij de Nationale

Literatuurquiz

Hij ging zitten aan een tafeltje Waar lezers zaten Van het lezersteam Zij zaten er eenzaam en onwennig bij Omdat zij elkaar niet kenden In tegenstelling tot de schrijvers Die elkaar maar al te goed kenden En samengehokt zaten aan de lange tafel bij het raam Het hoge raam En hij liep van tafel naar tafel Om de lezers aan elkaar voor te stellen Goed voor de teamgeest en de bonding Ook meneer Nieuwenhuijs Met zijn voetbalronde hoofd En touwtjes aan zijn gouden knijpbril Die als laatste was binnengekomen En een klant bleek van meneer Sanders De antikwaar uit

Sellingen – Ziedaar het wonder van de dag: Mensen aan elkaar voorstellen Die elkaar nog niet kenden Of slechts vaag of van gezicht Uit de verte, niet van de tv Als klant in een antikwariaat dus of zo, Mensen, lezers Waar de schrijvers zo’n hekel aan hebben